Značka Opavia (1)

Opavia – LU, s. r. o., je český výrobce cukrovinek se sídlem v Praze a hlavním závodem v Opavě. Společnost je od roku 2012 součástí mezinárodního koncernu Mondelēz International, Opavia zůstala obchodní značkou používanou především v České republice.

Historie Opavské továrny začíná v roce 1840, kdy tamější soukeník Kašpar Melhior Baltasar Fiedor se svou ženou založil firmu Fiedor vyrábějící oplatky, včetně tehdy unikátní oplatky kulatého tvaru, dnes známé jako Fidorka. Výrobu později zautomatizoval jejich syn Theodor. Ten v roce 1887 předčasně zemřel a proto poté podnik úspěšně vedla jeho žena Marie.

Po skončení druhé světové války byla továrna na základě Benešových dekretů zestátněna a později se stala součástí státního podniku Čokoládovny Praha. Na počátku devadesátých let došlo k privatizaci a novým vlastníkem se stalo konsorcium společností Danone a Nestlé. V roce 1999 byly Čokoládovny rozděleny – Nestlé nadále zastřešovalo výrobu čokoládových cukrovinek, zatímco pod firmu Danone spadala výroba trvanlivého pečiva. O dva roky později se Danone Čokoládovny přejmenovaly na Opavia – LU. V roce 2007 Opavia přešla pod americký koncern Kraft Foods, v roce 2012 pak pod Mondelēz International, který vznikl rozdělením Kraft Foods na dvě samostatné skupiny. Do roku 2008 byla právní formou akciovou společností, od té doby je společností s ručením omezeným.

Logo Opavia


nahoru